Spital

Weizen

Plato 12,0°

IBU 14

Niemcy

5.2% 0,5 L

Plato 12,0°

IBU 14

Wyczuwalny aromat palonego jęczmienia, karmelu oraz owoców cytrusowych. Powtarzalny smak karmelu z orzechami oraz nutą bananów.


Kolor:

Idealne do dań:

  • RybyRyby
  • Owoce morzaOwoce morza
  • SushiSushi
  • Półtwarde seryPółtwarde sery

Podawany w kuflach:

  • [:pl]Pilzner Flute[:en]PilsnerPilzner Flute
  • [:pl]Weizen[:en]WeizenWeizen

Historia

 

Mieszkańcy Regensburga smakują piwo Spital już od ponad 750 lat. W mieście i okolicach istnieją inne browary, ale tylko Spitalbraurei może poszczycić się historią sięgającą średniowiecza.

W 1226 roku w Regensburgu powstał browar Spitalbraurei wspólnie ze szpitalem. I jest to najstarszy działający browar, należący do szpitala na świecie. Mieszkańcy miasta dopiero po kilku latach od założenia browaru mieli okazję spróbować warzonego tam piwa. Niektórzy z nich przekazywali do browaru potrzebne do warzenia, chmiel i jęczmień, aby tylko mieć swój udział w powstawaniu tego piwa i mieć okazję go wypróbować.

Pod koniec XVI wieku piwo stało się najbardziej ulubionym napojem w Bawarii. Do tego czasu większą popularnością w Bawarii cieszyło się wino i nie wiadomo skąd nastąpiła taka zmiana. Jedno jest pewne – proces był długotrwały. Spitalbraurei zdobyło rozgłos w XVIII i XIX wieku jako popularne miejsce spotkań towarzyskich mieszkańców. W średniowieczu szpitale posiadały własne browary i była to reguła, lecz z czasem większość z nich zostały zamknięte, ze Spitalbraurei było inaczej. Król Bawarii Max I Joseph podjął decyzję, że browar ma dalej funkcjonować i być samodzielną jednostką. Do dnia dzisiejszego piwo w Spitalbraurei jest warzone według wymogów i tradycyjnej metody piwowarstwa z 1454 roku , a także zgodnie z ustawą dotyczącą czystości piwa z 1516 roku w Bawarii.

F